dekoracyjny tynk - serwis dla lubiących ładne ściany

Switch to desktop

Jak zrobić tynk dekoracyjny trawertyn?

jak wykonać trawertyn?Wykonanie tynku dekoracyjnego typu "trawertyn" jest trudne, mało doświadczeni wykonawcy mogą mieć kłopoty podczas pracy z tym materiałem. Trudność polega na "wyczuciu" odpowiednich momentów drapania. Nie bez znaczenia jest jakość i rodzaj podłoża. Lakierowanie trawertynu też nie jest łatwe.

 

 


Wykonanie
Wyrabiamy odpowiednią ilość materiału na pierwszą warstwę i odstawiamy na około 0,5h. Na wcześniej przygotowane podłoże nakładamy równą cienką warstwę i lekko wygładzamy. Używamy stalowej pacy. Pierwsza warstwa powinna schnąć minimum 12h. Ale zdarza się tak że nawet po 20 godzinach miejscami tynk jest jeszcze mokry i plastyczny. W takim wypadku nakładanie drugiej warstwy trzeba odłożyć do całkowitego wyschnięcia pierwszej.

PROBLEM
Problem pojawia się gdy ściana na której pracujemy jest zbudowana z cegieł lub bloczków. Spoina między nimi ma inną chłonność i powoduje różnice w schnięciu trawertynu. Często w czasie schnięcia w miejscach tych powstają różnice w głębokości tynku, jeśli powstaną najlepiej drugi raz nałożyć podstawową warstwę tynku. W przypadku tynku dekoracyjnego trawertyn, odpowiednio przygotowane podłoże ma duże znaczenie.


 
Przed nałożeniem drugiej warstwy zwilżamy wodą całą powierzchnię. Nakładamy drugą warstwę i wyrównujemy. W zależności od szybkości schnięcia tynk nakładamy na powierzchni ok 1,5 - 2m, tak aby nie dopuścić do wyschnięcia przed wydrapywaniem wzoru.


Jak zrobić wydrapania w trawertynie?
trawertyn: wydrapywanieWzór uzyskujemy wydrapując tynk różnymi szpachelkami. Wydrapujemy wzór krótkimi delikatnymi pociągnięciami w jednym kierunku, po chwili wygładzamy lekko stalową pacą. Tym sposobem wykonamy tynk przypominający prawdziwy trawertyn, wykonanie innych wzorów na trawertynie wymaga trochę więcej doświadczenia.
Odpowiedni moment na wydrapywanie.
Kiedy tynk jest jeszcze mokry ale zaczyna tracić plastyczność, można zaczynać drapanie. Podczas wydrapywania masa trawertynowa nie może ciągnąć się za szpachelką. Zbyt mocne wygładzanie trawertynu da efekt niezamierzonych gładkich otoczek wokół wydrapań.

 

Lakierowanie trawertynu
lakierowanie trawertynuPrzed lakierowaniem należy delikatnie papierem ściernym usunąć nierówności. Lakierujemy dwa razy. Pierwszy raz rozcieńczonym lakierem bezbarwnym. Drugi raz po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru. Zabarwionym lakierem malujemy zgodnie z przebiegiem wydrapań. Najlepiej użyć szerokiego płaskiego pędzla. Lakier wypełnia wżery i podkreśla wzór, resztę lakieru ściągamy gąbką.  

Lakierujemy z góry do dołu, zachlapania natychmiast ścieramy.

Manufaktura Wnętrz

Top Desktop version